Szolgáltatások

Vállalom engedélyezési, kiviteli, fennmaradási tervek, látványtervek, felmérési tervek és bontási tervek; egyszóval mindennemű építészeti terv elkészítését.

Telekvásárlás előtt lehetőség van előzetes felmérésre, melyben megállapítom, hogy az adott ingatlanon milyen beruházások, fejlesztések hajthatók végre. 

Az első lépések:

Elsőnek egy telefonos egyeztetés történik, melyben felmérem az építtetői igényeket. Következő lépcsőben érdemes kimenni közösen a helyszínre és megnézni, hogy pontosan miről is lenne szó, illetve átbeszélni személyesen, hogy mit szeretne a megrendelő. Itt már érdemes utánajárni, hogy az előírások megengedik-e egyáltalán az adott területen a kívánt beruházást. Ezután jön egy árajánlatadás, majd ha ez elfogadásra kerül, kezdődik a tényleges munka.

Szolgáltatások felsorolva:

  • Lakóépület egyszerű bejelentése
  • Engedélyezési terv
  • Kiviteli terv
  • Fennmaradási terv
  • Bontási terv
  • Felmérési terv
  • 3D modellezés, látványterv
  • Energetikai tanúsítvány

Lakóépület egyszerű bejelentése:

Az egyszerű bejelentést csak lakóépületeknél lehet alkalmazni, ami lehet új épület építése, vagy meglévő bővítése.

Ha nem új épületről van szó, hanem bővítésről, akkor elsőnek ki kell mennem pontosan felmérni a tervezési helyszínt, majd ennek feldolgozása eredményeképpen elkészül a felmérési terv.

Ezután kezdődhet az új rész tervezése, ahol többszöri egyeztetés és mérlegelés után kialakul a végső változata a tervezett objektumnak. Ha mindez összeállt, akkor készre lehet gyártani az építész terveket és lehet küldeni a szükséges szakági tervezőknek, ami jelen esetben legalább tartószerkezeti-, gépész- és villamos tervezőkből áll össze. Itt még előfordulhatnak kisebb változtatások a szakágak javaslatai alapján.

Ha megvan minden szakági terv, ami szükséges, akkor a kész végleges terveket fel kell tölteni az ÉTDR rendszerbe, ahol a hatóság 15 napon belül kiadja az engedélyt, illetve hiányosság esetén 8 napon belül tájékoztat. A 15. nap elteltével már kezdődhet is az építkezés.

281/2024. (IX. 30.) Kormány rendelet az építésügyi hatósági eljárásokról és ellenőrzésekről

https://njt.hu/jogszabaly/2024-281-20-22

Engedélyezési terv:

Ez az eljárási forma tulajdonképpen szinte mindenre vonatkozik, ami nem lakóépület, tehát a nagy csarnokoktól, a társasházakon át, a kisebb melléképületekig mindent körbeölel.

Az eljárás hasonló az előbb felsoroltakhoz, a különbség csupán annyi, hogy a szakágak köre jóval több vagy kevesebb is lehet, az adott beruházástól függően. Például egy télikert, vagy üvegház esetében indokolatlan lenne gépész- és villamossági tervet készíttetni, ha nem készül benne se világítás, se fűtés.

Nagyobb beruházásoknál, csarnokoknál előfordulhat az is, hogy az eddig felsorolt szakágakon kívül jóval több jelenik meg, mint például geotechnikai szakvélemény, tűzvédelem, kerttervezés, belsőépítészet, technológiai leírás, úttervezés, közműtervezés, biztonsági és egészségvédelmi terv…

Ha az összes szakági terv elkészült, akkor szintén az ÉTDR rendszerbe kerül feltöltésre a teljes anyag, de itt már más az eljárási rend. Elsőnek a hatóság kitűzi a helyszíni szemlét, amin leellenőrzi, hogy még nem álltak neki az építkezésnek. Ezután a hiánypótlás következik (ha van egyáltalán), majd az engedély kiadása, aminek még jogerőre is kell emelkednie.

281/2024. (IX. 30.) Kormány rendelet az építésügyi hatósági eljárásokról és ellenőrzésekről

https://njt.hu/jogszabaly/2024-281-20-22

Kiviteli terv:

A kiviteli terv tulajdonképpen az engedélyezési terv folytatása, csak sokkal részletesebb kidolgozottsággal. Nagyobb projekteknél kötelező lehet a kiviteli terv készítése, de ha például egy kisebb épület bonyolultabb, akkor ahhoz is ajánlott.

A kiviteli tervekkel minimálisra redukálható az építkezés közben felmerülő problémák halmaza és a kivitelező is egy komplett megoldásokat tartalmazó tervcsomagot kap, ahol az utolsó csavarig minden ki van találva.

Az építész kiviteli tervben általában a következők szoktak szerepelni:

  • Helyszínrajz
  • Alaprajzok
  • Metszetek
  • Homlokzatok
  • Álmennyezeti tervek
  • Részletrajzok, csomópontok
  • Nyílászáró konszignációk
  • Burkolati tervek
  • Lakatos konszignációk
  • Asztalos konszignációk, bútortervek
Ezeken kívül még sok más is szerepelhet egy kiviteli tervben, ez projektenként eltérő, hol milyen igény keletkezik.

Fennmaradási terv:

Előfordulhat, hogy valaki engedély nélkül kezd el olyan építési tevékenységet végezni, mely alapvetően engedélyköteles lenne.

Először természetesen a hatóság csak felszólítja a tulajdonost, hogy szüntesse meg a szabálytalanságot, vagy állítsa vissza az eredeti állapotot, amire határidőt szab ki. Ilyenkor lehetőség van egy úgynevezett fennmaradási és továbbépítési engedély elkészíttetésére és beadására.

Azt azonban érdemes figyelembe venni, hogy hiába adunk be utólagosan engedélyezésre egy tervet, a hatóság ugyanúgy ki fogja szabni a bírságot, aminek nagysága az elkészültség mértékéhez igazodik.

Természetesen, ha valaki ilyenkor visszabontja az elkészült részeket határidőn belül, akkor nem jár a büntetés.

281/2024. (IX. 30.) Kormány rendelet az építésügyi hatósági eljárásokról és ellenőrzésekről

https://njt.hu/jogszabaly/2024-281-20-22

Bontási terv:

Bizonyos esetekben szükség lehet bontási tervek elkészítésére, melyet ugyanúgy engedélyeztetni kell ÉTDR felületen keresztül. Ilyen lehet például egy zártsorúan vagy ikresen épített épület bontása.

281/2024. (IX. 30.) Kormány rendelet az építésügyi hatósági eljárásokról és ellenőrzésekről

https://njt.hu/jogszabaly/2024-281-20-22

Felmérési terv:

Lehetőség van felmérési tervek elkészítésére is, mely a jelenlegi építmények állapotát rögzíti. Ezt többféleképpen is fel lehet használni.

Egy bonyolultabb épület könnyen átláthatóvá válik egy alaprajzon, metszeten keresztül, illetve jobban átgondolhatóak a bővítési/fejlesztési lehetőségek is.

A másik praktikus felhasználása ingatlan adás-vétel esetében van, amikor az eladó láttathatja, hogy tulajdonképpen mit is árul.

3D modellezés, látványterv:

Látványtervek készítésére több esetben is szükség lehet.

Engedélyezési tervekhez kötelezően csatolandó, ugyanakkor ha valaki csak korszerűsíteni szeretné az ingatlanát, akkor egy látványterven előre megtudhatja, hogy is fog majd kinézni az elkészülés után, mennyire illik az adott környezetbe, vagy azon mit érdemes változtatni, hogy még jobban illeszkedjen álmai otthonához.

Energetikai tanúsítvány:

Energetikai tanúsítvány több helyen is szükségessé válhat. Lakóingatlan adásvétel, bérbeadása vagy használatbavétele esetén kötelező az elkészíttetése.

Ezenkívül a tervek engedélyének beadásához is kell egy előtanúsítás, de ezt többnyire a gépésztervező munkatárs szokta megoldani.

Ritkább esetekben a bank vagy a földhivatal is kérheti energetikai tanúsítvány vagy értékbecslés elkészíttetését.

Ezt a munkát az E-mérnök Kft.-vel szorosan együttműködve szoktam végezni, hogy egy csapatként korrekt és precíz munkával szolgálhassuk ki az ügyfeleinket.

https://emernok.hu

Jövőbeni tervek

A közeljövőben az általános fejlesztéseken túl a szolgáltatások körét is ki szeretném bővíteni többek között:

-VR technológiát felhasználva egyedi módon bemutatva az ügyfeleknek a tervezendő épületüket, mintha már ott sétálnának a helyszínen.

-AR technológiát használó programokat és eszközöket, mely nagymértékben könnyíti meg és gyorsítja fel a helyszíni felmérő munkát

-Folyamatosan fejlesztem ismereteimet az új technológiák felé, így mindig naprakész tudok lenni.

-Mindig készen állok új együttműködésre más cégekkel és vállalkozókkal, ami mindenkinek előnyös, hiszen így növelhető legkönnyebben a hatékonyság.